Pajštúnske korzo a jeho torzo

Poškodená strecha altánku z diaľkyVďaka našim dobrovoľníkom a zbierkovému programu Dobrá krajina(a Pajštúnske korzo) (z nadácie Pontis) sa nám podarilo vyčistiť okolie Hankeho studničky a pripraviť terén pre osadenie altánku. Starý život–ohrozujúci altánok, množstvo drôtov i všakovakého odpadu, nepriechodnej húštiny a napadaných konárov zmizlo pod našimi rukami z oddychového turistického miesta pod Pajštúnom so zachovaním okolitých prírodných hodnôt.

Zakončili sme akciu úspešne, aj s opekaním – vyskúšali sme obnovené ohnisko a nové pníkové sedenie okolo neho z narezaného dreva. Vyčistili sme bahnom, listami a iným nánosom zanesený prameň – Hankeho studničku – vyhľadávané miesto turistov smerujúcich na Pajštún.

Pajštúnske korzo na mape

Vyzbierali sme (a stále v tom pokračujeme) množstvo odpadkov od turistov a vyvezených smeti od miestnych, ktoré Pajštúnske korzo neskrášľovali, práve naopak.

Stavanie info tabule pri rínku

Nakoniec sa nám podarilo po vyzbieraní peniažkov na náš účet nahradiť starý polorozpadnutý altánok novým, doplniť stôl a natrieť všetko pred nepriazňou počasia.

Starý altánok

Nový altánok pred poškodením

Ďalšie fotky altánku a studničky si môžete pozrieť v tejto galérii. Konzultovali sme tiež situáciu a riešenie mokrade/miestneho rybníčku s odborníkmi. V aktivitách okolo rybníčku a korza na Pajštún pomaličky postupujeme vpred – závisí to od našich voľných kapacít a financií.

Deti a rodičia pri starom altánku

Naša myšlienka oživiť korzo taktiež detskými atrakciami nadchla aj druhých, dokonca sme dostali financie aj od firemného donora cez zamestnanecký program firmy Siemens. Podarilo sa nám po vzore veľkých lezcov z Pajštúna urobiť malú lezeckú stenu pre tých menších od certifikovanej firmy, ktorá zároveň slúži aj ako smerovník pre turistov. Niektoré lezecké úchyty boli ako sponzorský dar od firmy Vertigo. Dlho však nevydržali, teraz visia u niekoho doma na stene… no čo, tak sa stena doplnila pevnými drevenými úchytkami. Tie už aspoň nikto nevezme.

Este pred touto stenou v smere na Pajstun dolava dole kopcom

Potom sme sa zamerali na východziu stanicu Pajštúnskeho korza, ktorá začína na tzv. Pajštúnskom rínku, ako sme novovybudovaný verejný priestor nazvali. Tu turistov privíta drevená, svojpomocne vyrobená, informačná tabula. Z priestoru sme pomocou dobrovoľníkov a rôznych podporovateľov vybudovali utešené oddychové miesto pre turistov a miestne obyvateľstvo. Môžu tu prijemne spočinúť v spleti zelene a drevených prvkov pri miestnom obchode, nakúpiť si potraviny na výlet alebo naopak počkať na autobus po svojom výkone – po zdolaní zrúcaniny hradu Pajštún vypínajúcej sa nad Borinkou. Dokonca sa môžu s vecami zložiť i v novom altánku alebo na hojdacej lavici a po občerstvení použiť novovytvorený drevený smetný kôš.

Z hľadiska ochrany prírody Pajštúnsky rínek i detská lezecká stena „zdržiavajú“ návštevníkov mimo prírodnej rezervácie, čo tiež plní svoj nemalý účel, aby sa na „korze“ prírode darilo a zároveň ľuďom páčilo.

Máme ďalšie nápady. A tak si/Vám skrášľujeme Pajštúnske korzo, aby ste sa v Borinke pod Pajštúnom, teda u nás, cítili dobre. Prírodná výmoľová cesta vedúca z centra Borinky (rínku) k významnej turistickej atrakcii (k zrúcanine hradu Pajštún) už nie je tak spustnutá a zanedbaná ako predtým. Svojou „troškou“ ste k tomu prispeli i Vy. Ďakujeme! A „hradná pani Pajštúna“ môže nebojácne vyzrieť von z okna…

Ešte pre úplnosť prikladáme Kondolenčná Listina z r. 2010.
Adriana Kušíková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *